Czkawka, odbijanie się i puszczanie bąków, to naturalne funkcje organizmu. Zwykle wywołują śmiech osób, które są ich świadkami, winowajcę wpędzając w poczucie wstydu i zakłopotanie.
Spośród nich, rolę najbardziej zawstydzającego, z całą pewnością pełnią bąki. O bąkach wiemy dziś znacznie więcej ponad to, że zabawnie brzmią, mają przykry zapach i pochodzą z brzucha.
Poniżej przedstawiamy kilka faktów, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś:
- Mężczyźni puszczają bąki częściej od kobiet.
- Pierwotne znaczenie słowa „fart” (ang. pierdzieć) wywodzi się od słowa „fort”, co dosłownie oznacza wiatr z odbytu. Słowo to zostało użyte po raz pierwszy w 1962 roku.
- Przeciętna osoba puszcza bąki około 14 razy na dobę.
- 14 bąków na dobę wystarczy do napełnienia balonu.
- Puszczanie wiatrów nie powinno być niczym wstydliwym. Świadczy to o tym, że nasz organizm i układ trawienny działają poprawnie. Jeśli nie puszczasz bąków, powinieneś udać się do lekarza.
- W składzie bąków znajduje się siarkowodór, który zmniejsza możliwość występowania uszkodzeń w mitochondriach. Wąchanie bąków jest więc zdrowe. Następnym razem, kiedy poczujesz, że ktoś obok ciebie puścił bąka, podziękuj mu 🙂
- Kobiece wiatry przeważnie pachną gorzej ze względu na większą zawartość siarkowodoru. Wąchanie ich jest również zdrowsze.
- Przeciętna prędkość wypuszczanego bąka to ponad 3m/s.
- Im ciaśniejsze zwieracze, tym bąki będą głośniejsze.
- Guma do żucia i gazowane napoje sprawiają, ze puszczasz więcej baków. Jeśli znasz kogoś, kto żuje dużo gumy i pije gazowane napoje, lepiej trzymaj się od takiej osoby z daleka 🙂
- Większość bąków puszczamy nocą.
- W świecie zwierząt najwięcej bąków puszczają termity. Zaraz za nimi znajdują się: wielbłądy, zebry, owce, słonie oraz psy (w szczególności golden retrievers i labradory).
Źródło: herbalhouse365.com
Podoba Ci się ten wpis? Podziel się na facebooku!
[fb_button]
[fb_button]