Posprzątałem dom, ubrałem się, nakryłem do stołu, ale nikt nie przyszedł. Ale na córkę i zięcia czekałem do końca….
Kiedy Barbara miała 6 lat, zmarła moja żona. Potem nic nie było już takie same. Na pogrzebie obiecałem, że będę opiekował się naszą córką i kochał ją za nas oboje do końca moich dni. Barbara wyrosła na mądrą dziewczynę. Uczyła się, pomagała mi w domu, gotowała jak jej mama: pysznie – palce lizać. Z czasem rozpoczęła studia. Jej wyniki spadły, ale to nie miało znaczenia. Pracowała, pomagała mi w domu. Potem poznała Michała. Wkrótce przedstawiła go mnie. Wydawał się dobrym facetem, a ja byłem szczęśliwy, gdy dzieci powiedziały, że zamieszkają ze mną po ślubie. Ale po tym ślubie wszystko się zmieniło. Mój zięć stał się niegrzeczny, obraźliwy, krzyczał na mnie…
Kiedy Barbara zaproponowała sprzedaż naszego domu i kupno mieszkania w stolicy, postawiłem jeden warunek: mieszkanie miało być zarejestrowane na moje nazwisko. Zięć zaczął krzyczeć, że mu nie ufam, ale odpowiedziałem, że potrzebuję gwarancji, by nie zostać na ulicy. Gdy mnie zabraknie, mieszkanie będzie ich. W odpowiedzi moja córka i jej mąż spakowali się, obrzucili mnie wyzwiskami i wyprowadzili się do miasta.
Po tym Barbara przestała się do mnie odzywać. W głębi duszy miałem nadzieję, że zrozumie. Wkrótce nadeszły moje 60. urodziny. Byłem pewien, że mnie odwiedzi, więc posprzątałem dom, ugotowałem jej ulubione potrawy, ubrałem się i czekałem. Siedziałem cały dzień przy stole, wyglądając przez okno, ale nikt nie przyszedł. Wieczorem, zrezygnowany, poszedłem spać. Płakałem, rozmawiałem ze zdjęciem mojej żony, a potem zasnąłem.
Dwa dni później usłyszałem dzwonek do drzwi. Otworzyłem je, a na progu stał listonosz z kopertą. Drżącymi rękami otworzyłem list. W środku była kartka urodzinowa. Od Barbary. Napisana krótko i rzeczowo:
„Szczęśliwych 60. urodzin, tato. Nie szukaj nas. Michał się nie zgodził”.