Sztuczki na rosół jak z luksusowej restauracji – Każda gospodyni powinna znać te triki.
Rosół jest bardzo ważnym elementem sztuki kulinarnej i dlatego istnieje wiele prostych trików, aby go udoskonalić. Dziś dowiecie się, dlaczego warto dodać do bulionu jeden niezwykły składnik.
Nauczył mnie tego mój dziadek, szef kuchni, i robię to od 40 lat. Rosół smakuje wyśmienicie. Bulion jest przygotowywany na całym świecie w bardzo podobny sposób – różnią się tylko użytymi smakami i niektórymi składnikami. Czasami bulion jest warzywny, innym razem mięsny z różnych rodzajów mięsa.
Prawidłowy bulion nie powinien być mętny i powinien być pięknie przejrzysty. Jeśli chcesz, aby było idealnie, wypróbuj tę sztuczkę.
Porada szefa kuchni na najlepszy rosół – dodaj ten niezwykły składnik
Nie uwierzysz, ale cała sztuczka polega na zwykłym białku jajka. Białko w bulionie spełnia trzy funkcje i każda z nich jest bardzo ważna. Najpierw dodaj białka do gotującego się bulionu. Po kilku minutach wystarczy przesiać wytrącone białko z powierzchni bulionu, które pod nim będzie klarowne.
Białko zbiera również nadmiar tłuszczu, który mógł się stopić podczas gotowania mięsa. Podobnie jak w przypadku pierwszej metody, po kilku minutach gotowania usuń białka zawierające tłuszcz z powierzchni zupy. Po trzecie, dodanie białka do bulionu może mieć pozytywny wpływ na jego zasolenie. Białka wiąże sól, więc użyj tej metody, jeśli przypadkowo dodałaś do bulionu więcej soli niż to konieczne. To uratuje jego smak.
Jak przygotować klarowny bulion?
Przede wszystkim mięso musi być gotowane dwuetapowo, co oznacza, że najpierw zalewamy je zimną wodą, a pierwsze gotowanie trwa około 20 minut. Po tym czasie zalać wodą, mięso umyć i ponownie zalać czystą wodą. Pamiętaj też o długim i powolnym sposobie gotowania.
Bulion nie powinien gwałtownie bulgotać, ponieważ zmętnieje. Garnek nie może być przykryty pokrywką, a piec musi być ustawiony na niską temperaturę. Dobrze jest dodać cebulę w skórce do bulionu już na początku. Dzięki temu bulion przyjemnie pachnie i nabierze ładnego żółtego koloru. Pomoże to również zachować przejrzystość.
Więcej wskazówek dotyczących najlepszego bulionu
Zawsze nalewamy do garnka zimną wodę i wkładamy do niego mięso (nieważne jakie) i doprowadzamy do wrzenia. Należy pamiętać , że w tym samym czasie do mięsa dodajemy również przyprawy – cały czarny pieprz, liść laurowy.
Cudowna przyprawa naszych babć – lubczyk nadaje bulionowi niepowtarzalny smak, babcie dodawały go do każdej zupy, a przede wszystkim do bulionów. Lubczyk znany jest również jako roślina o wielu smakach o niepowtarzalnym aromacie. Na początku smakuje słodko, a na końcu nabiera gorzkich tonów.
Dlatego nasze babcie wciąż miały go pod ręką i przygotowywanie ulubionych potraw nie mogło się bez niego obejść. Ale to nie wszystko! Do przygotowanego bulionu wrzuć wszystkie warzywa korzeniowe, aby ugotowały się razem z mięsem.
Rada babci: ” Zupa nie zmętnieje, jeśli NIE mieszamy jej podczas gotowania. Jeśli uznamy, że bulion jest dobry, przestajemy gotować, schładzamy i mieszamy dwa ubite w nim białka trzepaczką. Z pewnością nie przesolimy zupy, jeśli dodamy do niej sól na krótko przed jej zakończeniem.”
Dzieje się tak, ponieważ sól odparowuje podczas gotowania, a to zmusza nas do ciągłego dodawania coraz większej ilości soli podczas gotowania. Jeśli jest słony, dodaj wodę do garnka i chwilę gotuj. Kiedy nasze babcie soliły bulion, wkładały do niego całe ziemniaki, które nakłuwały widelcem – wchłaniają nadmiar soli.
Jeśli bulion zmętnieje podczas gotowania, istnieje kilka sposobów na jego usunięcie. Czasami wystarczy dodać do bulionu trochę zimnej wody i powoli gotować. Innym razem pomoże drobno ubite białko jajka, które wlewamy do letniego bulionu, doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy.
Po pięciu minutach przecedź przez płótno lub grube sito. Pomóc mogą również skorupki jajek, które wkładamy do bulionu i odcedzamy zupę przed podaniem. Ziemniaki to mały cud, pozbywają się z bulionu nie tylko zasolenia, ale i zmętnienia. Po prostu włóż 2 do 3 z nich w stanie surowym do garnka z bulionem.
I nie zapomnij! NIGDY nie wyrzucaj obranych warzyw korzeniowych. Tuż przed końcem zwiąż je nitką i włóż do garnka. Następnie, po ugotowaniu, po prostu je wybierasz i umieszczasz w bioodpadach. Jeśli chcesz poczuć smak luksusowej restauracji, postaw na bulion z pieczonej kości, ta metoda zagwarantuje Ci pewien efekt.
Ułóż mięso, cebulę i czosnek na blasze do pieczenia. Skrop oliwą z oliwek, odrobiną soli i przypraw. Pieczemy w 180 stopniach przez około 30 minut. Po upieczeniu włóż wszystko do dużego garnka.
Można go oczywiście wykorzystać do przygotowania innych potraw, ale w bulionie nie ma miejsca. Dodaj wszystko inne do tych składników i zalej zimną wodą. Powoli doprowadzić do wrzenia. Jeśli dodasz wodę, zawsze będzie zimna. Nie używaj sztucznych przypraw i przypraw do zup ani bulionów.
Są całkowicie bezużyteczne i po prostu psują smak. Możesz również dwukrotnie odcedzić bulion. Najpierw przez sito, później przez drobne sito czystą szmatką. Możesz również użyć innych warzyw w bulionie, cukinii, kapusty, pietruszki lub selera i tym podobne są dobre. Uwolnij swoją wyobraźnię, dodaj odrobinę imbiru, chilli lub kolendry.