Dieta bezlaktozowa – dla kogo, zasady i dozwolone produkty

Po wypiciu mleka boli Cię brzuch i masz biegunkę? Być może to znak, że nie tolerujesz laktozy. Najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przejście na dietę bezlaktozową, dzięki której zapomnisz o nieprzyjemnych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Sprawdź, komu jest polecana, na czym polega i jakie produkty są dozwolone na diecie bezlaktozowej!

Kto powinien przejść na dietę bezlaktozową?

Dieta bezlaktozowa to najlepszy wybór dla osób, które mają nietolerancję laktozy. Jej przyczyną jest niewystarczająca ilość enzymu rozkładającego laktozę, czyli laktazy, która prowadzi do występowania nieprzyjemnych dolegliwości – bólu, uczucia przelewania się w brzuchu, wzdęć czy biegunek.

Co istotne, dieta bezlaktozowa nie jest odpowiednia dla osób z alergią na białka mleka krowiego, czyli kazeinę! W takich przypadkach należy odstawić nie laktozę, a cały nabiał i przejść na dietę bezmleczną.

Zasady diety bezlaktozowej

Dieta bezlaktozowa należy do grupy eliminacyjnych planów żywieniowych. Jej podstawową zasadą jest całkowita rezygnacja z produktów zawierających laktozę, czyli głównie mleka i jego przetworów. W niektórych przypadkach nietolerancja laktozy jest tylko czasowa i najczęściej powodują ją zniszczone kosmki jelitowe. Dzięki temu po upływie kilku tygodni można z powodzeniem włączyć nabiał na nowo do diety. Niestety, ale u wielu osób dolegliwości mają charakter trwały i wymagają wprowadzenia zmian żywieniowych na całe życie.

Produkty dozwolone na diecie bezlaktozowej

Wiesz już, że na diecie bezlaktozowej należy całkowicie wyeliminować produkty zawierające dwucukier mleczny. Czy to oznacza, że nie możesz zjeść jogurtu lub napić się sera? Oczywiście, że tak! Wystarczy, że wybierzesz produkty bez laktozy, czyli takie, do których dodano enzym laktazy. Dzięki temu nie musisz się martwić o problemy żołądkowe po jedzeniu. Alternatywą dla klasycznego nabiału są jego roślinne odpowiedniki – napoje sojowe, jogurty kokosowe czy sery wegańskie.

Z powodzeniem możesz sięgać również po mięso, ryby, owoce morza czy jajka. Podczas zakupów czytaj dokładnie składy, bo w niektórych wędlinach ukrywa się laktoza! Z kolei produkty pełnoziarniste, które są podstawą zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety, są w 100% wolne od dwucukru mlecznego. Podobnie jak warzywa i owoce, które możesz jeść do woli, aby dostarczyć swojemu ciału minerały i witaminy.

Uważaj na gotowe dania – laktozę możesz znaleźć w słodyczach i przekąskach, sosach, daniach do podgrzania czy mrożonkach. Zachowaj też szczególną ostrożność podczas wizyt w restauracjach. W trakcie obiadu w ulubionej knajpie poproś o kartę alergenów, którą muszą mieć wszystkie punkty gastronomiczne, i sprawdź, które dania są bezpieczne dla Twojego brzucha.

Comments

Loading...
error: Treść zabezpieczona !!